Strona główna » Aldehydy co to jest ?

Aldehydy co to jest ?

Co to są aldehydy w perfumach ?

Aldehydy powstające wskutek utleniania alkoholi. Możemy podzielić je na dwie grupy – te pozyskiwane z naturalnych olejków eterycznych i takie pochodzenia syntetycznego. Oczywiście te otrzymywane ze składników pochodzenia naturalnego są dużo droższe, co wpływa również na cenę perfum, w których takie aldehydy są wykorzystywane.

Choć aldehydy w świecie zapachów nie wprowadzają żadnych rewolucyjnych zmian, są chętnie wykorzystywane, ponieważ bardzo wiernie potrafią naśladować aromaty naturalnie występujące w przyrodzie. Oprócz tego przedłużają też trwałość kompozycji i sprawiają, że zapach staje się bardziej intensywny. Mają również wpływ na to, jak perfumy rozwijają się w kontakcie z naszą skórą.

Jakie aldehydy stosowane są najczęściej ?

Aldehydy występują przede wszystkim w kompozycjach kwiatowych, owocowych i cytrusowych. Spowodowane jest to budową ich cząsteczki – zawierają one długie łańcuchy atomów węgla połączone grupą aldehydową, które tworzą związki o bardzo przyjemnych zapachach, właśnie o aromatach owocowych lub kwiatowych.

W przemyśle perfumeryjnym najczęściej stosowane są aldehydy pachnące ziołowo i świeżo np: aldehyd o nazwie C7, aldehydy cytrusowe np: C8, C10, Citral, C13, aldehydy owocowe, aldehydy o aromatach kwiatów, na przykład lilaku czyli bzu – C12,  lub róży – C9.

Po raz pierwszy aldehydów użyto w perfumach Chanel No 5.gdzie połączono trzy różne aldehydy.  Połączenie trzech aldehydów o zapachu kolendry, fiołka i pomarańczy do dziś funkcjonuje jako jedna nuta zapachowa, zwana po prostu „aldehydami”. Ten charakterystyczny związek znaleźć możemy w takich kompozycjach jak Muguet de Leonard Jardin de France, North Mendittorosa czy Enchanted Forest The Vagabond Prince.

Największa popularność przypada na lata 50. i 60. XX wieku, jednak do dziś wykorzystywane są w różnych kompozycjach perfum, szczególnie tych kwiatowych. Wszystko za sprawą ich niepowtarzalnej właściwości – dzięki aldehydom wszystkie składniki perfum wiążą się w jednolity i spójny bukiet.

Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu