Strona główna » Blog » Ambra i jej syntetyczne odpowiedniki

Ambra i jej syntetyczne odpowiedniki

Data dodania: 28-08-2022


Co to jest Ambra ?
Ambra to wydzielina z przewodu kaszalota która jest najprawdopodobniej wynikiem niestrawności wieloryba. . Jak wiemy bardzo porządana podczas tworzenia perfum . Ambra wystepuje najczęściej w okolicach żerowania wielorybów, ponieważ jest lżejsza od wody unosi sie na powierzchni ocenu a następnie wyrzucana jest przez fale na wybrzeże oceanów. Bryły ambry mają najczęściej rozmiary pięści ale zdarzają się duże okazy, dochodzą do 50 cm. Mają postać różnokształtnych form o masie 1 do 25 kg. Ambra znaleziona na plazy może mieć barwę szarą, brązową lub różne odcienie żółtego. Ma konsystencję wosku, mięknie w temperaturze ok 28 C, a całkowitemu  upłynnieniu ulega w temperaturze 90-100 C. Jest słabo rozpuszczalna w alkoholu etylowym, lepiej rozpuszcza się w tłuszczach.
Naturalna ambra jest jednym z kilku surowców przemysłu perfumeryjnego pochodzenia zwierzęcego. 
Ze względu na swoje właściwości kiedyś była używana przez najbardziej zanych i renomowanych producentów perfum. Czysta ambra nie ma zapachu lub delikatny zapach morskiej wody, porządany zapach powstajew wyniku fotooksydacji i autooksydacji, a składnikami decydującymi o jej charakterystycznym zapachu są ambreina, aldehyd ambrowy. ambriole i jonony. 
Tynkturę ambrową otrzymuje się przez macerację wysuszonego i rozdrobnionego surowca alkoholem etylowym. Otrzymywane są również zagęszczone roztwory alkoholowe z tinktury, tzw. rezynoidy lub absoluty ambry. Tinktura i zagęszczone ekstrakty dojrzewają około pół roku, zanim zostaną użyte w kompozycjach zapachowych. W przemyśle perfumeryjnym poza balsamicznym zapachem. wykorzystuje się jej właściwości utrwalające zapach perfum.
Dawniej wydzieline kaszalota często pozyskiwano poprzez zabijanie wielorybów odławianych w celu pozyskania m.in. wielorybiego tłuszczu i fiszbinów. Najczęściej pozyskiwano ją u wybrzeża Australii, Nowej Kaledonii czy Nowej Zelandii. Dzisiaj możemy ją zobaczyć na plażach w tych rejonach gdzie mają żerowiska wieloryby. Niestety to dość żadkie znalezisko i raczej nie posłuży nam do produkcji olejku do produkcji perfum.
Obecnie naturalna ambra jest niedostępna ze względu na ochronę kaszalotów. 


Jakie są zamienniki ambry naturalnej ? 

Producenci próbują odtworzyć zapach naturalnej ambry chemicznie lub z naturalnych składników.

Naturalnym sposobem na namiastkę tego zapachu jest mieszanka absolutu labdanum  z hibiskusem oraz innymi naturalnymi olejkami eterycznymi.
Duże znaczenie w przemyśle perfumeryjnym mają formy syntetyczne imitujące ambrę, produkowane przez duże koncerny jak Symrise, IFF, czy Givaudan. 

Ciekawym  zamiennikiem naturalnej ambry jest produkt od Symrise " Ambrocenide".
Molekuła Ambrocenide jest syntetycznym odpowiednikiem ambry. Nie występuje w przyrodzie, jest stworzony w laboratorum firmy Symrise.  Ambrocenide nawiązuje do zapachu naturalnej ambry.
Inne znane firmy też produkują podobne molekuły odpowiadające zapachowi naturalnej ambry, każda firma inaczej go nazywa. ten specyficzny surowiec został szeroko przyjety przez branżę perfumeryjną i stosuje go wielu perfumiarzy na całym świecie.
Syntetycznego odpowiednika ambry jest wiele i nie ma problemu z pozyskiwaniem tego surowca i jest on bardzo często spotykany w wielu nowych perfumach.
Co ciekawe jego mocno rozcieńczona forma i forma w proszku ujawniają różne niuanse węchowe, które czynią go jeszcze bardziej intrygującym i wyjątkowym.
Zwykle Ambrocenide w perfumach alkoholowych używa się w dośc niskich dawkach, jest bardzo silny i mógłby dominować nad innymi składnikami. Można też połączyć Ambrocenide z jego odpowiednikami z konkurencyjnych firm  jak Amber Xtreme z IFF czy Ambermax z Givaudan. Nadaje głębokie i bogate oblicze, zarówno męskim i damskim perfumom.
Ambrocenide od Symrise jest gwiazdą w kompozycjach drzewnych i bursztynowych zarówno w męskich jak i damskich .  Głównie w tych dwóch kategoriach znajdujemy cały jego urok i funkcjonalność. 
Nie powinniśmy też zapominać o technicznych właściwościach Ambrocenide, które z pewnością stawiają go mniej w czołówce sceny, ale nadal są cenne w technicznym sformułowaniu. Rzeczywiście, może być stosowany w niektórych kompozycjach w lekki, przezroczysty sposób, daje efekt wzmacniający i kwitnący nutom cytrusowym.
Ambrocenide ma wyjątkowy zapach jak coś co nigdy wcześniej nie pachniało, przesuwając granice tworzenia i węchowej eksploracji.
Szerokie spektrum możliwości węchowych, jakie oferuje perfumiarzom, czyni go tak wyjątkowym.
Wieloaspektowe role, które może podjąć, pokazują jego unikalny profil: siła, przejrzystość, uniwersalność, unisexownośc, jakość techniczna i siła.

Ambrocenid ujawnia różne cechy i osobowości w zależności od dawki i rodzaju preparatu, w którym jest stosowany.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu