Strona główna » Blog » Ja zrobić perfumy w domu, z syntetycznych składników perfumeryjnych ?

Ja zrobić perfumy w domu, z syntetycznych składników perfumeryjnych ?

Data dodania: 17-03-2024


Ja zrobić perfumy z syntetycznych składników perfumeryjnych ?

 Tworzenie własnych perfum z surowców syntetycznych to bardzo ciekawy i ekscytujący proces. Nie wszyscy wiedzą jak to wykonać i mają obawy przed tym wyzwaniem. Własne perfumy czy woda toaletowa wykonana przez nas daje nie tylko frajdę podczas tworzenia, ale przede wszystkim daje możliwość własnoręcznie wykonania wyjątkowych i niepowtarzalnych zapachów. 

Innym aspektem to jakość wykonanych perfum. 
Większość osób zadaje pytanie - Czy perfumy wykonane w domu będą dobrej jakości ?
 - Oczywiście wszystko zależy od tego jakiej jakości komponentów użyjemy. Jakość składników perfumeryjnych ma kluczowe znaczenie w produkcji perfum. 
Bardzo dobrym sposobem na początku swojej drogi perfumiarza jest zastosowanie gotowych kompozycji zapachowych ( koncentratów perfumeryjnych) które w swoich składach zawierają już po kilkanaście lub kilkadziesiąt pojedynczych związków zapachowych. 

Jak zacząć komponować własne perfumy ?

Pierwsza wersja do której zachęcam osoby które dopiero zaczynają przygodę z perfumami, które są na początku swojej drogi tworzenia perfum.

Polecam skorzystać z kompozycji perfumeryjnych ( koncentratów perfumeryjnych ) do których będziemy dodawali pojedyncze związki zapachowe ( molekuły), aldehydy, czy naturalne olejki eteryczne, absoluty, attary. Nic nie stoi na przeszkodzie aby mieszać gotowe kompozycje perfumeryjne i tworzyć nowe nieznane zapachy.
Produkcja własnych perfum z kompozycji syntetycznych perfumeryjnych znacznie skraca czas powstawania gotowego dzieła jednocześnie nie ujmuje mu oryginalności.

Dla osób które miały już do czynienia z komponowaniem perfum - bardziej ambitnym rozwiązaniem będzie stworzenie dzieła od samego początku z pojedynczych składników perfumeryjnych jak molekuły, aldehydy, pojedyncze związki zapachowe itp.
Jednak jest to metoda bardzo pracochłonna i potrzeba pewnej wiedzy aby sobie poradzić i nie zniechęcić się na samym starcie.

Ale wróćmy do sedna, jak zrobić perfumy ? 

Do wybranej kompozycji olejków która będzie naszą bazą do wykonania własnych perfum dodajemy pojedyncze składniki, uważając na to aby nie przesadzić z tymi składnikami . Trawa to dość długo i nie zawsze wynik jest satysfakcjonujący. Dlatego wymagana jest duża cierpliwość , szczególnie na początku. Z biegiem czasu nabierzemy wprawy ucząc się na własnych błędach będziemy łączyli zapachy bardzo sprawnie.

dodatkowa rada:
Dobrym sposobem dla ułatwienia sobie pracy jest zmieszanie koncentratów (kompozycji olejków perfumeryjnych) z alkoholem etylowym w proporcjach 50;50 powstanie nam tzw. tynktura to pozwoli na szybsze łączenie się składnków w naszym dziele perfumeryjnym.

Mam gotową skomponowaną mieszankę olejków, koncentratów i co teraz ?

Wszystko to należy wymieszać z czystym alkoholem etylowym 95%- 99% alk.
przykładowe wartości :
Najtrwalszy ekstrakt perfum zawiera nawet do 40% olejków (koncentratów) 
Wody ESDP (Esprit de Parfum) mają 15-30% olejków (koncentratów)
W wodach perfumowanych EDP jest 12-25 % olejków (koncentratów)
W wodach toaletowych (EDT) – 6-20%  olejków (koncentratów)
Wody kolońskie mają ok. 5-7 % olejków (koncentratów)
wody po goleniu – 2-4%. olejków (koncentratów)
Wody orzeźwiające, czyli tzw. mgiełki – do 5%.olejków (koncentratów)

Przykład:
Chcemy wykonać wodę perfumowaną dobrej jakości
użyjmy 25-30% koncentratu olejku do perfum  i do tego dolewamy czysty alkohol etylowy.
Ważne aby alkohol etylowy miał wysoką zawartość %.  ze względu na to że niektóre olejki, koncentraty nie rozpuszczają się w słabszych alkoholach i powstanie nam mleczny roztwór ( oznacza to że olejki nie wymieszały się z alkoholem etylowym prawidłowo, co spowoduje że perfumy rozwarstwią się ).

Następnym etapem po wymieszaniu olejków z alkoholem będzie zamrożenie tak powstałej mieszanki w zamrażarce na minimum 24 godziny w temperaturze -6 do -20 C.
Następnie wyjmujemy perfumy z zamrażarki mocno wstrząsamy i odstawiamy je na ok. 6 tygodni w ciemne ale ciepłe miejsce w temp 21-25 C pamiętając o tym aby przynajmniej raz dziennie energicznie wstrząsnąć butelkeczką z perfumami.
Po 6 tygodniach możemy cieszyć się już pełnym urokiem gotowych perfum czy wody toaletowej.
Oczywiście wcześniejsze używanie perfum jest możliwe ale musimy pamietać że nie będzie to pełny prawdziwy zapach który skomponowaliśmy.

Dodatkowa rada:
Do gotowej wody perfumowanej, wody toaletowej czy mgiełki : dobrym sposobem na uzyskanie większej trwałości gotowego produktu jest dodanie wody destylowanej w ilości od 3 do 8 % w zależności od tego ile było olejku w gotowym produkcie . Przy czym im więcej olejków tym musimy dodać mniej wody destylowanej. Wodę destylowana powinno się dodawać nie wcześniej niż 2 tygodnie po wyprodukowaniu perfum. 
Zalecam sprawdzić ilość wody destylowanej którą możemy dodać do gotowych wód perfumowanych na małej próbie gdyż zbyt duża ilość wody spowoduje zmętnienie gotowego produktu.

Wiele osób pyta o to jakie perfumy będą bardziej trwałe
naturalne wykonane z olejków eterycznych czy syntetyczne ?

Odpowiedź nie do końca jest jednoznaczna. Większa część odpowiedników naturalnych zapachów wykonanych w laboratoriach jest zdecydowanie trwalsza od olejków naturalnych. Dużą zaletą syntetycznych składników jest też ich ogromna ilość i możliwości łączenia. Jak wiemy duże koncerny produkujące perfumy unikają naturalnych składników z wielu powodów. Najważniejszym z nich to brak stabilności naturalnych składników i duże ograniczenia w stosowaniu ze względu na przepisy IFRA.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu