Perfumy, a woda toaletowa i perfumowana
W świecie zapachów wyróżnia się kilka różnych wyrobów, które w mowie potocznej bywają błędnie traktowane jako synonimy. Czy za każdym razem, gdy używasz perfum, w istocie masz w ręce właśnie ten produkt? Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej? Aby samodzielnie tworzyć kompozycje zapachowe, warto poznać różnice między tymi pojęciami.
Czym (tak naprawdę) są perfumy?
To najdroższy, najbardziej szlachetny wyrób, w którego składzie znajduje się od 20 do nawet 40% olejków eterycznych (zazwyczaj jest to 25-35%). Czyni to z niego kosmetyk prawdziwie ekskluzywny, intensywnie pachnący przez wiele godzin, a nawet dni. Pachnidła te najczęściej sprzedawane są w malutkich flakonikach, ponieważ nawet jedna kropla potrafi roztaczać bardzo silną woń. W perfumeriach należy wypatrywać oznaczenia "parfum" i nastawić się na niemały koszt zakupu. W przeciwieństwie do wody perfumowanej czy toaletowej perfumy wymagają szczególnej ostrożności przy aplikacji.
Eau de parfum - woda perfumowana
To prawdopodobnie najpopularniejszy wyrób perfumeryjny, ponieważ łączy w sobie z jednej strony szlachetność i trwałość prawdziwych perfum, a z drugiej - przystępność i łatwość aplikacji. W przypadku wody perfumowanej stężenie olejków eterycznych mieści się w przedziale 12-25%. Intensywność zapachu i długość jego utrzymywania zależy od wielu cech, w tym rodzaju akordów. Wody perfumowane oznaczane są napisem "eau de parfum" i są znacznie tańsze niż perfumy z tej samej serii zapachowej. Na rynku dostępne są także "espirit de parfum" zawierające 15-30% olejków eterycznych.
Woda toaletowa - eau de toilette
Ten kosmetyk zawiera stężenie olejków - 6-18%. Nie oznacza to jednak, że ich używanie czy samodzielne komponowanie to zapachowe faux-pas - wręcz przeciwnie. Woda toaletowa to znakomity produkt na co dzień. Z reguły ich woń jest delikatniejsza, a kosmetyk ten bez obaw można nanosić na odzież. W przypadku perfum takie działania są niezalecane, ponieważ wysokie stężenie olejków mogłoby zniszczyć tkaninę. Woda toaletowa to także udany wybór dla osób, które niezbyt dobrze czują się z mocnymi zapachami.
W sztuce perfumeryjnej wyróżnia się także wyroby zawierające jeszcze mniejsze stężenie olejków. Są to: wody kolońskie (5-7%), po goleniu (2-4%), mgiełki orzeźwiające (1-5%).
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog